PENSIJŲ KAUPIMAS

Pensijos kaupimas
Pensijos kaupimas

Kodėl jau dabar reikia pradėti rūpintis savo pensija?

Prieš sakydami, kad pensijos klausimas Jums neaktualus, argumentuojant, jog "mano pensija dar toli" ar "aš vis tiek nesulauksiu pensijos", pagalvokite apie šiuos faktus:

  • Europos komisijos duomenimis, 2014 m. Lietuvoje tikėtina gyvenimo trukmė sulaukus pensinio amžiaus, t. y. 65 metų, vyrams siekia 14 metų, o moterims - 20 metų. Kaip norėsite praleisti savo laiką pensijos metu?
  • 2019 m. vidutinė Sodros mokama senatvės pensija yra 344 EUR. Ar tokios pinigų sumos Jums pakaktų savo pomėgiams, kelionėms aplink pasaulį, namų gražinimui ir pan.?

Jeigu šie statistiniai faktai Jus privertė bent šiek tiek susirūpinti savo būsimomis pajamomis pensijoje, kviečiame susipažinti su dabartine Lietuvos pensijų kaupimo sistema ir jos teikiamomis galimybėmis užsitikrinti aprūpintą senatvę arba užsiregistruokite individualiai konsultacijai, užpildydami ŠIĄ anketą.

Ką būtina žinoti apie kaupimą pensijai? 

Lietuvos pensijų kaupimo sistemą sudaro trys pakopos, kurios kiekvienam suteikia galimybę senatvėje pajamas gauti iš trijų šaltinių:

  • I pakopa - valstybinis socialinis pensijų draudimas (Sodra);
  • II pakopa - kaupimas privačiuose II pakopos pensijų fonduose;
  • III pakopa - papildomas savanoriškas kaupimas privačiuose III pakopos pensijų fonduose.

Prognozuojama, kad ateityje Sodros pensija vidutiniškai sieks tik 30 proc. buvusių pajamų. Siekiant išlaikyti panašią gyvenimo kokybę pensijoje, rekomenduojama užsitikrinti bent 70-80 proc. iki tol gautų pajamų. Siekti šio tikslo ir pasirūpinti savo oria senatve gali kiekvienas, nusprendęs dalyvauti pensijų kaupime ne tik II, bet ir III pakopos pensijų fonduose.

I pakopa

2019 m. I ketv. vidutinė Sodros mokama senatvės pensija sudarė 344 EUR, o tai yra vos 43 proc. vidutinio darbo užmokesčio (2019 m. I ketv. vidutinis atlyginimas "į rankas" buvo 802,70 EUR). Taigi jeigu nuo rytojaus Jums tektų išeiti į pensiją, Jūsų dabartinės pajamos sumažėtų vidutiniškai daugiau nei per pusę. Dėl ilgėjančios gyventojų vidutinės trukmės mūsų šalies visuomenė sparčiai sensta, o tai reiškia, kad būsimų pensininkų skaičius didėja greičiau nei būsimų mokesčių mokėtojų. Tai turės tiesioginį poveikį Sodros mokamos senatvės pensijos mažėjimui ateityje, dėl ko tikėtina, kad senatvės pensijos gali nepakakti įgyvendinti Jūsų ateities svajonėms. Būtent todėl valstybė skatina kaupti pensijai papildomai.

II pakopa

II pakopa - tai pensijos kaupimas fonduose, suteikiantis galimybę papildomai sukaupti pensijai apie 20 proc. iki tol gautų pajamų. Kaupiant maksimaliai, II pakopoje įmokos kas mėnesį mokamos iš dviejų šaltinių: Jūs kas mėnesį skiriate 3 proc. nuo savo atlyginimo "ant popieriaus", o valstybė, skatindama šį kaupimą pensijai būdą, kas mėnesį prideda 1,5 proc. nuo užpraeitų metų šalies vidutinio darbo užmokesčio (kaupiant maksimaliai, 2019 m. valstybės skatinamoji įmoka yra 16,41 EUR/mėn. arba beveik 200 EUR per metus). Jeigu kaupiate minimaliai, Jūsų ir valstybės įmokos bus mažesnės, tačiau jos didės palaipsniui, o maksimalų dydį (3+1,5 proc.) pasieksite 2023 m.

Pensijų kaupimo įmokos
Pensijų kaupimo įmokos

II pakopos pensijų fondai veikia gyvenimo ciklo principu ir yra parenkami pagal dalyvio amžių. Tai reiškia, kad Jums nereikia rūpintis pensijų fondo rizikingumo keitimu pagal kintantį savo amžių - tuo automatiškai pasirūpins pensijų fondai. Kitas II pakopos privalumas, lyginant su kitomis investavimo priemonėmis, yra tas, kad šiuose fonduose taikomi mažiausi valdymo mokesčiai (nuo 2021 m. kaupimas II pakopos pensijų fonde atpigs beveik du kartus ir bus tik 0,5 proc. nuo pensijų fonde dalyvio sąskaitoje esančių lėšų vidutinės metinės vertės) ir nėra jokių nuskaitymų nuo įmokų. Be to, II pakopoje visos sukauptos lėšos yra Jūsų nuosavybė ir yra paveldimos Jūsų artimųjų. 

Pensijų draudimas
Pensijų draudimas

III pakopa

Remiantis skaičiavimais, 23-45 proc. buvusių pajamų sudaro Sodros mokama senatvės pensija, o dar 15-20 proc. būsimos pensijos gausite pasirinkę kaupimą II pakopos pensijų fonde. Tačiau norint sulaukus pensijos gyventi oriai, reikėtų savo pajamas padidinti dar bent 20 proc. Šių pajamų šaltiniu gali tapti papildomas ir savanoriškas taupymas III pensijų pakopoje. Pasirašius šios pakopos pensijų kaupimo sutartį, Jūs galite nuspręsti, kiek ir kada savo asmeninių lėšų įnešti į savo asmeninę pensijos kaupimo sąskaitą. Visą ar dalį įmokos už Jus taip pat gali mokėti kiti asmenys, pavyzdžiui, darbdavys, šeimos nariai. Be to, nuoseklus ir ilgalaikislėšų kaupimas yra skatinamas valstybės - ji suteikia galimybę kasmet pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčių (GPM) lengvata (nuo 2020 m. deklaruojant pajamas galėsite susigrąžinti iki 20 proc. į III pakopos pensijų fondus sumokėtos sumos ir tai sudaro iki 300 EUR per metus). Jūsų sukauptos lėšos III pakopoje yra paveldimos, todėl viskas, ką sukaupsite, priklauso Jums ir Jūsų artimiesiems.

Nuo ko pradėti?

Kaupti reikia pradėti kuo anksčiau, nes tik tada norimą sukaupti papildomos pensijos sumą galima pasiekti mažesnėmis įmokomis. Be to, kuo ilgiau leisite savo pinigams "dirbti" pensijų fonde, tuo daugiau galite tikėtis sukaupti būsimai pensijai. Taigi, jeigu norite pradėti kaupti savo pensijai jau dabar, bet nežinote, nuo ko pradėti, užsiregistruokite individualiai konsultacijai. Mūsų konsultantai ne tik atsakys į tokius klausimus, kaip "Kiek galiu sukaupti pensijai II pakopoje?", " Kas geriau - II pakopos ar III pakopos pensijų fondai, o gal jų derinys?", "Kaip maksimaliai išnaudoti valstybės paskatą?" ir pan., bet ir padės Jums priimti optimaliausią sprendimą.